понеділок, 28 лютого 2022 р.

28 лютого - початок Масляної


 Це свято завжди в нашій культурі було святом сонця, світла та тепла. свято, яке показує, що весна, світло, спасіння вже скоро! У цей нині важкий час це свято як ніколи актуальне, особливо його символічне значення. 

Масниця — своєрідне прощання з зимою та вітання весни. Свята, схожі на це, існують в різних країнах світу, але саме в Україні століттями створювалися унікальні традиції та обряди.

Масниця — свято, дата проведення якого щороку змінюється. Пов’язано воно з Великим постом та Великоднем. Масниця завжди припадає на останній тиждень перед Великим постом, який 2022 року почнеться 7 березня. А тому святкувати, веселитися і їсти млинці ми будемо від 28 лютого до 6 березня.

Свято Масниця має стародавнє коріння, а основні традиції його святкування з’явилися на території сучасної України ще в дохристиянські часи.



Обрядів на Масницю існувало чимало і часто вони були суто регіональними. Але спільним для всіх вважалося значення події: люди намагалися як найкраще “провести зиму” та “зустріти весну”, щоб весь рік був щасливим і врожайним.

Кожен день тижня Масниці мав особливе значення, також існували окремі традиції та обряди:

Понеділок — “зустрічали Масницю” святковим столом із солодощами, створювали крижані гірки, а також робили опудало з соломи (саме воно символізувало Масницю);

Вівторок — проводилися гуляння, на які традиційно збиралася молодь, хлопці загравали з дівчатами, каталися разом з гірок, їли святкові страви (це дійство носило назву “заграш”);

Середа — увесь день проводили в частуваннях, а тому його називали “лакомка”;

Четвер — каталися на конях, закликали весну і проганяли зиму геть, молодь часто будувала фортеці зі снігу, ділилася на окремі групки (захисників та тих, хто нападає);

П’ятниця — якщо чоловік вже був одружений, цього дня він йшов до своєї тещі і пригощав її варениками, а пізніше млинцями;

Субота — за святковим столом збиралися всі родичі, їли, співали пісень та веселилися;

Неділя — цей день ще називали “прощеним”, тому що потрібно було попросити пробачення за всі погані вчинки у близьких та рідних.

Бібліотекарки Бахмутського НВК № 11 пропонують всім нам трохи відволіктись від сумних важких новин та звернутись до наших коренів, аби вони як у великого гарного кріпкого дуба стали нашою опорою і допомогли пережити все це гідно, з посмішкою та впевненістю у тому, що все буде добре!



Немає коментарів:

Дописати коментар