вівторок, 2 березня 2021 р.

Швидкочитання

 Друзі хваляться, що за час карантину прочитали 100500 книг, а ви вже котрий місяць страждаєте над однією і тією ж? Швидкочитання — не талант, а навичка, і за бажанням її можна розвинути. Якщо ви гадаєте, що час книжок давно вже минув, а світом керують відео та доповнена реальність, то ви помиляєтеся. Читання продовжує бути одним із основних способів отримання інформації. Ми читаємо всюди: статті в інтернеті, повідомлення у месенджерах, пости у Facebook. Швидке читання використовується для наукової, технічної, економічної та бізнес-літератури. Фінансові договори читати за допомогою таких технік точно не варто. Та й художні книги теж 

Перевірити швидкість читання і засвоєння прочитаного можна онлайн. Для цього вам потрібно буде прочитати короткий незнайомий текст із увімкненим таймером, а потім відповісти на питання, щоб оцінити не тільки, як швидко ви читаєте, але і як запам’ятовуєте прочитане.

Середній показник швидкості читання дорослої людини — 200-400 слів на хвилину. Люди, які володіють навичками швидкого читання, здатні подужати понад 1000 слів на хвилину.

26-й президент США Теодор Рузвельт спеціально навчався швидкочитанню і міг прочитати й засвоїти аж до дослівного цитування до 2-3 сторінок тексту за хвилину. Щоб прочитати абзац, йому вистачало секундного погляду, а на прочитання доволі об’ємної книги президент витрачав до двох годин.


Що необхідно для розвитку швидкочитання


Швидкочитання важливо розвивати в комплексі з такими навичками, як: 

  • концентрація уваги;      
  • відсутність звички подумки промовляти текст;      
  • широке поле периферичного зору;      
  • вміння швидко виділяти в тексті цінну інформацію;      
  • хороша пам’ять;      
  • висока швидкість мислення.      

Тільки тоді читання буде не тільки швидким, але і продуктивним.

Як навчитися швидко читати?

Таблиця Шульте: розширюємо поле зору

Дивовижно, та завдяки простим домашнім іграм можна не тільки розважитись, але й оволодіти технікою швидкочитання.

Вчені виявили, що одна з найважливіших причин повільного читання дітей — мале поле зору. Таблиця Шульте тренує зорову пам’ять, дозволяє покращити увагу, сприяє запам’ятовуванню знаків, іншими словами — розвиває периферійний зір.

Пропоную трішки погратися та виготовити таблицю Шульте в домашніх умовах. Все просто: береш лист картону, малюєш квадрат на 25 клітинок (5х5), вирізаєш. Потім фломастерами пишеш цифри від 1 до 25 у довільному порядку. Готово, тепер можна засікти, за скільки часу Тобі вдасться знайти всі цифри по порядку.

Щоб гра була ще цікавішою, обміняйтесь табличками з друзями та повторіть експеримент. Влаштуйте запеклі змагання!

Вправи на швидкочитання

Якщо Ти дістався аж сюди, швидкісне читання для Тебе — не пусте. Тож без вагань переходимо до вправ та порад, які допоможуть освоїти цю таємничу техніку.

Скоромовки. Надійні помічники для всіх, хто хоче навчитися читати швидко і впевнено. Однак не старайся одразу тараторити незнайомий вислів щоб аж пара з вух! Спочатку вивчи слова, з’ясуй їх значення, а потім поступово збільшуй швидкість вимови. Кілька скоромовок Тобі для натхнення:

Обережний хитрий лис
До нори вечерю ніс.
Біг додому лісом лис,
Шелестів над лисом ліс.

***

Великі мурахи грали у шахи,
А маленькі мурашки – у шашки.

***

У долині жив удав.
Удавав, що він все знав.
Удавав, що все умів.
У траві хвостом вертів.

Декламуючи скоромовки, Ти і швидкість читання покращиш, і насмієшся від душі. Обирай найкумедніші й тренуйся разом з друзями! Гра «Знайди слово». Відкрий обрану книгу на будь-якій сторінці та попроси друга прочитати лише одне слово. Постарайся якнайшвидше відшукати потрібне слово у тексті.

«Співаємо» пісню. Виріж із паперу машинки, будиночки, кружечки або сердечка та великими літерами напиши: ША-ШО-ШУ-ШІ-ШЄ, ДА-ДО-ДУ-ДІ-ДЄ і так далі. Прочитай повільно і виразно. А тепер швидше. Ще швидше! Не втрачаючи жодного звуку!

Надто легко? Ускладнюємо: ПРА-ПРО-ПРУ-ПРІ-ПРЄ, СКРА-СКРО-СКУ-СКРІ-СКРЄ.

«Варварі до пари». Твоє завдання — правильно і без запинки прочитати 15–20 пар схожих слів: сад-лад; рак-бак; сито-жито; лик-бик; кіт-піт…

Виділити основне! Такі завдання Ти можеш готувати разом з друзями для того, щоб обмінятися аркушами та перевірити свої здібності. Серед маси літер, написаних в один або кілька рядків, треба якнайшвидше знайти і підкреслити слова. Наприклад:

нжадпжщморозивовлриулсдсулквдпустунчиксжмлврі

Однак не читай все підряд, постарайся охоплювати зором увесь рядок одразу.

Магазин. На маленьких листочках напиши 20–30 різних слів, перечитай їх, розклади хаотично на столі. Попроси друга називати ці слова у довільному порядку та засікти час, протягом якого Тобі вдасться віднайти їх усі. Обміняйтеся ролями. Хто швидше знайде всі слова, той і переміг!

Переглядаємо сторінку. На перегляд сторінки відводиться 20-30 секунд. За цей час Ти маєш вибрати основні слова і скласти з них речення, намагаючись коротко переказати текст і не втратити змісту.

Популярні методики швидкочитання

  1. Швидке послідовне візуальне пред’явлення
  2. Читання «по діагоналі»
  3. Читання без зупинки
  4. Придушення субвокалізації

🔜 Швидке послідовне візуальне пред’явлення (RSVP)

RSVP — це метод виведення інформації на дисплей, коли слова або групи слів з’являються на екрані поступово. Хоча технологія викликає суперечки, розробники застосунків із цією технологію аргументують, що лише 20% часу у процесі читання витрачається на осмислення тексту, а 80% — на рухи поглядом по сторінці. Тому техніка, яка дозволяє зафіксувати погляд в одній точці, значно заощаджує час прочитання.

У деяких дослідженнях стверджують, що техніка базується не стільки на послідовному виведенні, як на правильному вирівнюванні слів, а також на правильному підборі швидкості та ритму виведення.

↘️ Читання «за діагоналлю»

Схожим способом ми часто користувалися у школі та університеті, коли треба швидко ознайомитися з темою із підручника, котрий насправді потрібно було прочитати вдома. Загалом, під читанням «за діагоналлю» ховається одразу кілька технік швидкочитання:

  • читання «зигзагами» (звивисті рухи погляду по сторінці);
  • «охоплення» сторінки одним поглядом.

Це не допоможе нам повноцінно усвідомити прочитаний матеріал, бо наш погляд вихоплює лише окремі слова або фрази. Проте, за допомогою методу ми можемо, наприклад, оновити інформацію про матеріал, якщо читали до цього, або ознайомитись із загальним змістом.

Техніки швидкочитання

🏃 Читання без зупинки

Ще одна техніка — читання без зупинки. Як ми вже згадували раніше, під час читання ми фіксуємося на певній групі слів, а згодом стрибкоподібним рухом переводимо погляд на іншу групу. Після декількох стрибків ми робимо невелику паузу, яка займає приблизно від 0,25 с до 0,5 с.

Тож швидкочитання без зупинки має на меті прибрати ці зупинки, а це погіршує можливість усвідомлення та запам’ятовування прочитанного. Також повністю прибрати зупинки важко, тож, скоріш за все, вони у вас все одно будуть (можливо рідше), але якість водночас сприйняття погіршиться.

🎤 Придушення субвокалізаціі

Субвокалізація — це «голос», який звучить у нас у голові, коли ми читаємо текст. Тому багато технік швидкочитання навчають придушувати бажання проговорити про себе прочитаний матеріал та допомагають налаштовуватися на «читання очима».

Попри розповсюджені методики розвитку швидкочитання, основою все-таки залишається тренування периферійного зору. Саме воно лежить в основі різноманітних курсів та застосунків, котрі мають допомогти нам оволодіти навичками швидкочитання.

Корисні ресурси для швидкочитання


Існують спеціальні курси швидкочитання, але розвинути цю навичку можна й самостійно, причому безкоштовно. Ось кілька ресурсів, які вам допоможуть:

В умовах тотального цейтноту швидкість поглинання нової інформації вкрай важлива. Тому не полінуйтеся витратити не так багато часу на опанування нової навички, яка допоможе в подальшому встигати більше.

Блог Yakaboo запрошує вас взяти участь у безкоштовному онлайн-курсі, під час якого ви зможете читати швидше, критично оцінюючи інформацію та запам’ятовуючи найголовніше. 

Немає коментарів:

Дописати коментар